Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-10; Flex Set, Bead B7
Bead-based immunoassay capable of measuring human interleukin-10 (IL-10) in serum, plasma, and cell culture supernatant samples
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Glycoprotein Deglycosylation Kit
Removes N-linked, simple complex O-linked oligosaccharides from glycoproteins in single reaction.
Thermo Scientific™ Ultra-Sensitive ABC Peroxidase Rabbit IgG Staining Kit
Detect biotinylated secondary antibodies by IHC using the highly sensitive avidin-biotin complex (ABC) technique.
BD Human IL-12 (p70) ELISA Kit
For the in vitro quantitative determination of human IL-12 (p70) in serum, plasma, and cell culture supernatant
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Cholesterol/Cholesteryl Ester Quantitation Kit
Measures cholesterol cholesteryl ester quantitatively.
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-2; Flex Set, Bead A5
For detecting mouse interleukins in serum and culture samples
Novus Biologicals™ Uterus Tissue Slides (Sarcoma)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
Novus Biologicals™ Head and Neck Slides (Adult Squamous Cell Carcinoma, HPV Negative)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
BD Cytometric Bead Array (CBA) Rat IL-4; Flex Set, Bead B9
For detecting rat interleukins in serum and cell culture samples
BD BV480 Mouse Anti-Human CD196 (CCR6)
CCR6 is predominantly expressed by B lymphocytes, certain subsets of effector and memory T cells and by immature dendritic cells but not by monocytes, NK cells, or granulocytyes. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD196 (CCR6) gene has been mapped to chromosome 6q27. CCR6 is a receptor for the CC chemokine CCL20/MIP-3alpha/LARC/Exodus and also binds with lower affinity to and mediates responses to beta-defensin2/hBD-2.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD196 (CCR6) |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human; Tested in Development: Rhesus, Cynomolgus, Baboon |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-21; Flex Set, Bead B6
Determines mouse reactivity by testing samples with BD CBA Mouse IL-21 Flex Set
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-12/IL-23P40; Flex Set, Bead D7
Bead-based immunoassay for measuring mouse p40 subunit of interleukin-12/Interluekin-23 (IL-12/IL-23p40) in serum and cell culture supernatant samples
R&D Systems™ Human IL-4 ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
BD BV480 Mouse Anti-Human CD8
CD8 is expressed by majority of thymocytes, by subpopulations of αβ T cells and γδ T cells and by some NK cells. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD8 plays important roles in T cell activation and selection.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD8 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human; Tested in Development: Rhesus, Cynomolgus, Baboon |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD BV480 Rat Anti-Mouse CD19
Expressed throughout B-lymphocyte development from the pro-B cell through the mature B-cell stages. BD Horizon™ BV480 Rat Anti-Mouse CD19 participates in B-lymphocyte development, B-cell activation, maturation of memory B cells and regulation of tolerance. CD19 has also been detected on peritoneal mast cells, co-localized with CD21/CD35, and it is proposed to play a role in complement-mediated mast-cell activation.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Rat Anti-Mouse CD19 |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Mouse |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |